Skip to main content

finde die Lösung

Wiadomości Bitcoin: Najważniejsze wiadomości tygodnia

 

Projekt unijnego rozporządzenia w sprawie kryptografii: Jakie zmiany dotyczą Bitcoinu?

Komisja UE opublikowała projekt jednolitej regulacji dotyczącej aktywów kryptograficznych, takich jak Bitcoin. Chociaż nie obejmuje to wszystkich rodzajów aktywów (takich jak żetony bezpieczeństwa), prawo byłoby bezpośrednio stosowane przez państwa członkowskie. Kiedy to jednak nastąpi, jest jeszcze otwarte: Projekt przewiduje 18-miesięczny okres przejściowy między wejściem w życie a stosowaniem. Upłynie też trochę czasu, zanim Parlament Europejski przyjmie projekt jako ustawę.

W 150-stronicowym dokumencie zwrócono szczególną uwagę na monety stabilne. Skupiono się na planowanej „Facebook-Coin“ Librze. Komisja chce zapewnić właściwym organom nadzoru narzędzia monitorowania, które pomogą utrzymać stabilność finansową. Projekt ustawy o cyfrowych papierach wartościowych, opublikowany przez rząd niemiecki w sierpniu, nie jest jednak objęty rozporządzeniem UE.

Nadzór giełdowy tworzy fakty: Bitcoin (BTC) jest towarem

Aktywa cyfrowe w Nigerii to obecnie albo towary, albo papiery wartościowe, albo „określone inwestycje“. Waluty kryptograficzne takie jak Bitcoin są zdefiniowane jako towary przez krajową Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Wszystkie aktywa kryptograficzne muszą być zarejestrowane w SEC, a organ nadzorczy musi również zatwierdzić wstępną ofertę sprzedaży monet (Initial Coin Offerings – ICO). Rejestracji podlegają również dostawcy usług działający w sektorze kryptograficznym.

W ostatnich latach w Nigerii gwałtownie wzrosło zainteresowanie walutami cyfrowymi. W szczególności Bitcoin jest w czołówce magazynu wartości – w porównaniu z walutami krajowymi w całej Afryce ryzyko inflacji jest często znacznie niższe. Mimo to kontynent jest tym, który w najmniejszym stopniu handluje aktywami kryptograficznymi. Jednym z powodów jest to, że tylko 39 procent ludności Afryki ma dostęp do Internetu. Gdyby takie problemy infrastrukturalne zostały rozwiązane, prawdopodobnie nie byłoby nic, co mogłoby powstrzymać kryptograficzną adaptację.

USA rozprawiło się z hakerami kryptohakerami

Po drugiej stronie Atlantyku Departament Skarbu USA informuje o sukcesach w walce z cyberprzestępczością. Dwóch rosyjskich hakerów odciążyło klientów z trzech giełd Bitcoin o łącznej wartości 16,8 mln USD (USD). Za pomocą phishingu przechwycili oni dane do logowania ze stron internetowych, które były zwodniczo podobne do oryginałów. Aby ukryć swoje ślady, wymieniali monety na inne waluty kryptońskie i połączone portfele z kradzionymi tożsamościami. Inwestując również w waluty kryptograficzne, które były niewielkie pod względem kapitalizacji rynkowej, a tym samym podnosząc ceny, a następnie sprzedając swoje akcje (tzw. pompa i śmietnik), jeszcze bardziej zwiększyły swoje „zyski“. Mimo to, władze w końcu ich dogoniły.

LBCoin na stanowisku badawczym – pierwszy na świecie CBDC?

Litewski bank centralny eksperymentuje z pierwszą cyfrową monetą kolekcjonerską. Bank centralny uruchomił ten projekt dwa lata temu. Obecnie oficjalnie uruchomiono LBCoin, który można kupić online. Nie jest to jednak cyfrowa waluta banku centralnego: gdy kupisz monetę z puli sześciu różnych kategorii, otrzymasz losowo sześć żetonów. Musisz je wymieniać, dopóki w portfelu nie znajdziesz żetonów z sześciu różnych kategorii. Wtedy możesz wymienić swoją monetę na srebrną. Wartość ta wynosi 19,18 euro (EUR) – kraj ten uzyskał niepodległość w 1918 roku. Te sześć kategorii opiera się na sześciu różnych grupach osób, które podpisały litewską ustawę o niepodległości. Byli wśród nich na przykład naukowcy i politycy.

Celem projektu jest edukacja ludności w zakresie zagadnień kryptograficznych oraz badanie reakcji na ewentualne wprowadzenie CBDC. Bankierzy centralni chcą zdobyć doświadczenie w tej sprawie. Tymczasem w Niemczech takie kroki są jeszcze bardzo odległe.

Rosyjska piosenkarka przekazuje prawa do muzyki za pośrednictwem łańcucha blokowego

Coś się też dzieje w sztuce: rosyjski wokalista Oleg Kenzov sprzedał prawa do muzyki za pomocą technologii łańcuchów blokowych. Dzięki temu firmy mogą korzystać z jego muzyki, a on otrzymuje tantiemy niemal natychmiast. Takie kroki i zastosowania łańcuchów blokowych eliminują konieczność zatrudniania pośrednika, który mógłby znacznie zwiększyć dochody artystów na całym świecie. Jednak duże firmy fonograficzne i usługi strumieniowe będą wkrótce chciały same korzystać z sieci blokowych. Na platformie xSongs można płacić za utwory z XRP do tej pory – kto jako pierwszy zaakceptuje Bitcoin jest jeszcze otwarty.